"Fossies" - the Fresh Open Source Software Archive

Member "libreoffice-6.3.2.2/dictionaries/da_DK/da_DK.aff" (18 Sep 2019, 55779 Bytes) of package /linux/misc/libreoffice/src/libreoffice-dictionaries-6.3.2.2.tar.xz:


As a special service "Fossies" has tried to format the requested text file into HTML format (style: standard) with prefixed line numbers. Alternatively you can here view or download the uninterpreted source code file. See also the last Fossies "Diffs" side-by-side code changes report for "da_DK.aff": 6.3.0.1_vs_6.3.0.2.

    1 #Stavekontrolden version 2.4
    2 #Denne fil er en del af Stavekontrolden - et softwareprodukt, der gør det muligt at stavekontrollere på dansk.
    3 
    4 #Copyright (C) 2018 Foreningen for frit tilgængelige sprogværktøjer
    5 #Website: http://www.stavekontrolden.dk
    6 #E-mail: info@stavekontrolden.dk
    7 
    8 #License
    9 
   10 #GPL 2.0/LGPL 2.1/MPL 1.1 tri-license
   11 
   12 #This library is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of one or more of the following, the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; version 2.1 of the License, GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; version 2.0 of the License, and Mozilla Public License as published by the The Mozilla Foundation; version 1.1 of the License.
   13 
   14 #This library is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU Lesser General Public License, GNU General Public License, and Mozilla Public License for more details.
   15 
   16 #You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License and  GNU General Public along with this library; if not, write to the:
   17 
   18 #Free Software Foundation, Inc.
   19 #51 Franklin Street, Fifth Floor
   20 #Boston
   21 #MA  02110-1301  USA
   22 
   23 #You should have received a copy of the Mozilla Public License along with this library; if not, visit http://www.mozilla.org/MPL/MPL-1.1.html
   24 
   25 SET UTF-8
   26 TRY esrntliadkogmufbvphæøyjåcSMAKBHTLzRNEGéJVFDCwPIxOZ'.UWqØYÅüXQöèóáúðëÆíÖäÜÁàôïêÞÓÿîçãÒÍ.
   27 FLAG num
   28 KEY qwertyuiopå|asdfghjklæø|zxcvbnm
   29 #Til sammensætninger: Bindestreg er et ord i sammensætninger
   30 COMPOUNDMIN 1
   31 COMPOUNDWORDMAX 2
   32 WORDCHARS -.
   33 #Undlad at foreslå opdeling af ord - opdeling vil forårsage flere fejl end det vil afhjælpe
   34 NOSPLITSUGS
   35 
   36 #Max. antal sammensatte ord i forslagslisten (0 switches off - n)
   37 MAXCPDSUGS 0
   38 
   39 #Tillad at der ingen forslag kommer
   40 ONLYMAXDIFF
   41  
   42 NOSUGGEST 1111
   43 
   44 REP 115
   45 REP ^allesammen$ alle_sammen
   46 REP ^altsammen$ alt_sammen
   47 REP ^forlængst$ for_længst
   48 REP ^fremfor$ frem_for
   49 REP ^påny$ på_ny
   50 REP ^nutildags$ nu_til_dags
   51 REP ^vedlige$ ved_lige #vedlige -> ved lige
   52 REP k g #Enkeltbogstaver folk tit bytter om på, som herved kommer højere op på listen 
   53 REP g k
   54 REP b p
   55 REP p b
   56 REP o å
   57 REP å o
   58 REP m n
   59 REP n m
   60 REP s c
   61 REP c s
   62 REP æ e
   63 REP e æ
   64 REP i e
   65 REP e i
   66 REP a e
   67 REP e a
   68 REP j g
   69 REP g j
   70 REP d t
   71 REP t d
   72 REP o u
   73 REP u o
   74 REP d g
   75 REP v hv #hv problematikken. vilket -> hvilket 
   76 REP hv v #hvores -> vores 
   77 REP sj ti
   78 REP ti j
   79 REP j ti
   80 REP t ss
   81 REP f ph
   82 REP ph f
   83 REP nn nd
   84 REP nd nn
   85 REP ll ld
   86 REP ld ll
   87 REP k ch
   88 REP ch k
   89 REP ch sj
   90 REP ch j
   91 REP kk gg #Dobbelt bogstaver folk tit bytter om på 
   92 REP gg kk
   93 REP mm nn
   94 REP nn mm
   95 REP bb pp
   96 REP pp bb
   97 REP n nn #Dobbelt bogstave eller ej 
   98 REP nn n
   99 REP l ll
  100 REP ll l
  101 REP k kk
  102 REP kk k
  103 REP g gg
  104 REP gg g
  105 REP m mm
  106 REP mm m
  107 REP p pp
  108 REP pp p
  109 REP s ss
  110 REP ss s
  111 REP f ff
  112 REP ff f
  113 REP d dd
  114 REP dd d
  115 REP t tt
  116 REP tt t
  117 REP mang ment #varesortimanget -> varesortimentet
  118 REP ch tj #chekke -> tjekke
  119 REP aks acc #aksepter -> accepter #vaksine -> vaccine
  120 REP and an #andgriber -> angriber
  121 REP t s #invation -> invasion
  122 REP t ed
  123 REP in ind
  124 REP ind in
  125 REP ud u #overdreven brug af stumt d. udsædvanlig -> usædvanlig
  126 REP ud uden
  127 REP rd r
  128 REP dt t #virkefeldt -> virkefelt
  129 REP dt d
  130 REP e um #akvarie -> akvarium #jubilæe -> jubilæum
  131 REP ene$ erne #sygeplejerskene -> sygeplejerskerne #lærene -> lærerne
  132 REP ene ende
  133 REP ende ene
  134 REP erer ere
  135 REP e en
  136 REP x ks #syntax -> syntaks
  137 REP e de
  138 REP sj ch
  139 REP øv eu #øvforisk -> euforisk
  140 REP ø eu #øforisk -> euforisk
  141 REP y ud
  142 REP sj g
  143 REP ds c
  144 REP ^u in #ueffektiv -> ineffektiv
  145 REP ^in u #inkorrekte -> ukorrekt
  146 REP ^ind u #indkorrekte -> ukorrekt
  147 REP je æ #kjekke -> kække
  148 REP le ti #stalestikkerne -> statistikkerne
  149 REP ^op efter #opfølgeren -> efterfølgeren
  150 REP ede$ te #låsede -> låste
  151 REP ^i i_ #iaften -> i aften
  152 REP ^hen hen_ #henover -> hen over
  153 REP ^inden inden_ #indendøre -> inden døre
  154 REP ss$ s' #Genetiv
  155 REP xs$ x' #faxs -> fax'
  156 REP zs$ z' #jazzs -> jazz'
  157 REP aa å #Intet dansk keyboard
  158 REP ae æ
  159 REP oe ø
  160 
  161 #Verbum, svagt bøjet, -ede i datid
  162 SFX 6 Y 4
  163 SFX 6 0 de/148,944 e	+DATID
  164 SFX 6 0 ede/944,148 [^e]	+DATID
  165 SFX 6 0 et/944,148 [^e]	+PERF_PART
  166 SFX 6 0 t/148,944 e	+PERF_PART
  167 #Substantiv, fælleskøn
  168 SFX 7 Y 4
  169 SFX 7 0 n/70,944 e	+BESTEMT_ENTAL
  170 SFX 7 0 en/70,944 [^e]	+PLUR_UBEK
  171 SFX 7 0 ns/73,10,53,944,945 e	+GENITIV
  172 SFX 7 0 ens/944 [^e]	+GENITIV
  173 #Substantiv, konsonantfordobling, intetkøn, -er i flertal 
  174 SFX 9 Y 120 
  175 SFX 9 0 bet/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  176 SFX 9 0 ber/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  177 SFX 9 0 berne/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  178 SFX 9 0 bets/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  179 SFX 9 0 bers/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  180 SFX 9 0 bernes/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  181 SFX 9 0 cet/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  182 SFX 9 0 cer/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  183 SFX 9 0 cerne/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  184 SFX 9 0 cets/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  185 SFX 9 0 cers/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  186 SFX 9 0 cernes/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  187 SFX 9 0 det/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  188 SFX 9 0 der/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  189 SFX 9 0 derne/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  190 SFX 9 0 dets/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  191 SFX 9 0 ders/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  192 SFX 9 0 dernes/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  193 SFX 9 0 fet/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  194 SFX 9 0 fer/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  195 SFX 9 0 ferne/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  196 SFX 9 0 fets/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  197 SFX 9 0 fers/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  198 SFX 9 0 fernes/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  199 SFX 9 0 get/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  200 SFX 9 0 ger/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  201 SFX 9 0 gerne/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  202 SFX 9 0 gets/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  203 SFX 9 0 gers/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  204 SFX 9 0 gernes/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  205 SFX 9 0 het/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  206 SFX 9 0 her/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  207 SFX 9 0 herne/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  208 SFX 9 0 hets/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  209 SFX 9 0 hers/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  210 SFX 9 0 hernes/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  211 SFX 9 0 jet/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  212 SFX 9 0 jer/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  213 SFX 9 0 jerne/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  214 SFX 9 0 jets/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  215 SFX 9 0 jers/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  216 SFX 9 0 jernes/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  217 SFX 9 0 ket/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  218 SFX 9 0 ker/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  219 SFX 9 0 kerne/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  220 SFX 9 0 kets/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  221 SFX 9 0 kers/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  222 SFX 9 0 kernes/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  223 SFX 9 0 let/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  224 SFX 9 0 ler/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  225 SFX 9 0 lerne/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  226 SFX 9 0 lets/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  227 SFX 9 0 lers/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  228 SFX 9 0 lernes/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  229 SFX 9 0 met/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  230 SFX 9 0 mer/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  231 SFX 9 0 merne/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  232 SFX 9 0 mets/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  233 SFX 9 0 mers/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  234 SFX 9 0 mernes/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  235 SFX 9 0 net/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  236 SFX 9 0 ner/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  237 SFX 9 0 nerne/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  238 SFX 9 0 nets/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  239 SFX 9 0 ners/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  240 SFX 9 0 nernes/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  241 SFX 9 0 pet/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  242 SFX 9 0 per/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  243 SFX 9 0 perne/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  244 SFX 9 0 pets/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  245 SFX 9 0 pers/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  246 SFX 9 0 pernes/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  247 SFX 9 0 qet/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  248 SFX 9 0 qer/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  249 SFX 9 0 qerne/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  250 SFX 9 0 qets/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  251 SFX 9 0 qers/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  252 SFX 9 0 qernes/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  253 SFX 9 0 ret/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  254 SFX 9 0 rer/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  255 SFX 9 0 rerne/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  256 SFX 9 0 rets/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  257 SFX 9 0 rers/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  258 SFX 9 0 rernes/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  259 SFX 9 0 set/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  260 SFX 9 0 ser/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  261 SFX 9 0 serne/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  262 SFX 9 0 sets/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  263 SFX 9 0 sers/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  264 SFX 9 0 sernes/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  265 SFX 9 0 tet/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  266 SFX 9 0 ter/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  267 SFX 9 0 terne/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  268 SFX 9 0 tets/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  269 SFX 9 0 ters/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  270 SFX 9 0 ternes/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  271 SFX 9 0 vet/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  272 SFX 9 0 ver/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  273 SFX 9 0 verne/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  274 SFX 9 0 vets/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  275 SFX 9 0 vers/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  276 SFX 9 0 vernes/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  277 SFX 9 0 wet/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  278 SFX 9 0 wer/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  279 SFX 9 0 werne/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  280 SFX 9 0 wets/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  281 SFX 9 0 wers/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  282 SFX 9 0 wernes/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  283 SFX 9 0 xet/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  284 SFX 9 0 xer/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  285 SFX 9 0 xerne/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  286 SFX 9 0 xets/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  287 SFX 9 0 xers/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  288 SFX 9 0 xernes/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  289 SFX 9 0 zet/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  290 SFX 9 0 zer/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  291 SFX 9 0 zerne/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  292 SFX 9 0 zets/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  293 SFX 9 0 zers/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  294 SFX 9 0 zernes/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  295 
  296 #Substantiv, intetkøn
  297 SFX 10 Y 4
  298 SFX 10 0 t/70,944 e	+BESTEMT_ENTAL
  299 SFX 10 0 et/70,944 [^e]	+BESTEMT_ENTAL
  300 SFX 10 0 ts/944 e	+GENITIV
  301 SFX 10 0 ets/944 [^e]	+GENITIV
  302 #Substantiv, flertal, med -e
  303 SFX 20 Y 8
  304 SFX 20 0 ne/70,944 er	+PLUR_BEK
  305 SFX 20 0 ene/70,944 [^r]	+PLUR_BEK
  306 SFX 20 0 e/70,944 .	+PLUR_UBEK
  307 SFX 20 0 es/944 .	+GENITIV
  308 SFX 20 0 enes/944 [^r]	+PLUR_BEK
  309 SFX 20 0 nes/944 er	+GENITIV
  310 SFX 20 0 ene/944 [^e]r	+PLUR_BEK
  311 SFX 20 0 enes/944 [^e]r	+PLUR_BEK
  312 #Ulovligt ord
  313 FORBIDDENWORD 36
  314 #Substantiv, konsonantfordobling, fælleskøn, -er i flertal 
  315 SFX 46 Y 120 
  316 SFX 46 0 ben/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  317 SFX 46 0 ber/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  318 SFX 46 0 berne/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  319 SFX 46 0 bens/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  320 SFX 46 0 bers/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  321 SFX 46 0 bernes/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  322 SFX 46 0 cen/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  323 SFX 46 0 cer/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  324 SFX 46 0 cerne/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  325 SFX 46 0 cens/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  326 SFX 46 0 cers/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  327 SFX 46 0 cernes/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  328 SFX 46 0 den/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  329 SFX 46 0 der/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  330 SFX 46 0 derne/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  331 SFX 46 0 dens/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  332 SFX 46 0 ders/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  333 SFX 46 0 dernes/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  334 SFX 46 0 fen/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  335 SFX 46 0 fer/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  336 SFX 46 0 ferne/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  337 SFX 46 0 fens/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  338 SFX 46 0 fers/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  339 SFX 46 0 fernes/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  340 SFX 46 0 gen/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  341 SFX 46 0 ger/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  342 SFX 46 0 gerne/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  343 SFX 46 0 gens/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  344 SFX 46 0 gers/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  345 SFX 46 0 gernes/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  346 SFX 46 0 hen/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  347 SFX 46 0 her/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  348 SFX 46 0 herne/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  349 SFX 46 0 hens/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  350 SFX 46 0 hers/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  351 SFX 46 0 hernes/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  352 SFX 46 0 jen/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  353 SFX 46 0 jer/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  354 SFX 46 0 jerne/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  355 SFX 46 0 jens/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  356 SFX 46 0 jers/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  357 SFX 46 0 jernes/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  358 SFX 46 0 ken/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  359 SFX 46 0 ker/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  360 SFX 46 0 kerne/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  361 SFX 46 0 kens/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  362 SFX 46 0 kers/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  363 SFX 46 0 kernes/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  364 SFX 46 0 len/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  365 SFX 46 0 ler/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  366 SFX 46 0 lerne/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  367 SFX 46 0 lens/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  368 SFX 46 0 lers/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  369 SFX 46 0 lernes/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  370 SFX 46 0 men/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  371 SFX 46 0 mer/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  372 SFX 46 0 merne/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  373 SFX 46 0 mens/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  374 SFX 46 0 mers/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  375 SFX 46 0 mernes/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  376 SFX 46 0 nen/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  377 SFX 46 0 ner/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  378 SFX 46 0 nerne/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  379 SFX 46 0 nens/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  380 SFX 46 0 ners/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  381 SFX 46 0 nernes/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  382 SFX 46 0 pen/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  383 SFX 46 0 per/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  384 SFX 46 0 perne/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  385 SFX 46 0 pens/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  386 SFX 46 0 pers/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  387 SFX 46 0 pernes/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  388 SFX 46 0 qen/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  389 SFX 46 0 qer/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  390 SFX 46 0 qerne/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  391 SFX 46 0 qens/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  392 SFX 46 0 qers/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  393 SFX 46 0 qernes/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  394 SFX 46 0 ren/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  395 SFX 46 0 rer/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  396 SFX 46 0 rerne/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  397 SFX 46 0 rens/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  398 SFX 46 0 rers/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  399 SFX 46 0 rernes/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  400 SFX 46 0 sen/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  401 SFX 46 0 ser/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  402 SFX 46 0 serne/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  403 SFX 46 0 sens/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  404 SFX 46 0 sers/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  405 SFX 46 0 sernes/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  406 SFX 46 0 ten/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  407 SFX 46 0 ter/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  408 SFX 46 0 terne/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  409 SFX 46 0 tens/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  410 SFX 46 0 ters/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  411 SFX 46 0 ternes/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  412 SFX 46 0 ven/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  413 SFX 46 0 ver/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  414 SFX 46 0 verne/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  415 SFX 46 0 vens/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  416 SFX 46 0 vers/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  417 SFX 46 0 vernes/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  418 SFX 46 0 wen/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  419 SFX 46 0 wer/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  420 SFX 46 0 werne/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  421 SFX 46 0 wens/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  422 SFX 46 0 wers/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  423 SFX 46 0 wernes/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  424 SFX 46 0 xen/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  425 SFX 46 0 xer/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  426 SFX 46 0 xerne/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  427 SFX 46 0 xens/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  428 SFX 46 0 xers/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  429 SFX 46 0 xernes/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  430 SFX 46 0 zen/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  431 SFX 46 0 zer/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  432 SFX 46 0 zerne/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  433 SFX 46 0 zens/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  434 SFX 46 0 zers/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  435 SFX 46 0 zernes/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  436 
  437 #Dobbeltkonsonant NeedAffix
  438 NEEDAFFIX 53
  439 #Proprium
  440 SFX 55 Y 3
  441 SFX 55 0 s [^sxz]	+GENITIV
  442 SFX 55 0 's [QWERTYUIOPÅASDFGHJKLÆØZXCVBNM]	+GENITIV
  443 SFX 55 0 ' [sxz]	+GENITIV
  444 #Genitiv
  445 SFX 70 Y 2
  446 SFX 70 0 s/944 [^sxz]	+GENITIV
  447 SFX 70 0 '/944 [sxz]	+GENITIV
  448 #Substantiv, flertal, med -er
  449 SFX 73 Y 8
  450 SFX 73 0 er/70,944 [^e]	+PLUR_UBEK
  451 SFX 73 0 erne/70,944 [^e]	+PLUR_BEK
  452 SFX 73 0 rne/944 e	+PLUR_BEK
  453 SFX 73 0 rnes/70,944 e	+GENITIV
  454 SFX 73 0 r/70,944 e	+PLUR_UBEK
  455 SFX 73 0 ernes/944 [^e]	+GENITIV
  456 SFX 73 0 ers/944 [^e]	+GENITIV
  457 SFX 73 0 rs/944 e	+GENITIV
  458 #Substantiv, flertal, med -re
  459 SFX 84 Y 4
  460 SFX 84 0 re/70,944 .
  461 SFX 84 0 ne/70,944 .
  462 SFX 84 0 nes/944 .	+GENITIV
  463 SFX 84 0 res .	+GENITIV
  464 #Substantiv, flertal, med -re, stamme -er fjernes
  465 SFX 85 Y 20
  466 SFX 85 er rene/944 [^mt]er	+PLUR_BEK
  467 SFX 85 er renes/944 [^mt]er	+GENITIV
  468 SFX 85 er re/944 [^mt]er	+PLUR_UBEK
  469 SFX 85 er res/944 [^mt]er	+GENITIV
  470 SFX 85 er re/944 [^t]ter	+PLUR_UBEK
  471 SFX 85 er re/944 [^m]mer	+PLUR_UBEK
  472 SFX 85 er rene/944 [^t]ter	+PLUR_BEK
  473 SFX 85 er rene/944 [^m]mer	+PLUR_BEK
  474 SFX 85 er res/944 [^t]ter	+GENITIV
  475 SFX 85 er res/944 [^m]mer	+GENITIV
  476 SFX 85 er renes/944 [^t]ter	+GENITIV
  477 SFX 85 er renes/944 [^m]mer	+GENITIV
  478 SFX 85 ter re/944 tter	+PLUR_UBEK
  479 SFX 85 mer re/944 mmer	+PLUR_UBEK
  480 SFX 85 ter rene/944 tter	+PLUR_BEK
  481 SFX 85 mer rene/944 mmer	+PLUR_BEK
  482 SFX 85 ter res/944 tter	+GENITIV
  483 SFX 85 mer res/944 mmer	+GENITIV
  484 SFX 85 ter renes/944 tter	+GENITIV
  485 SFX 85 mer renes/944 mmer	+GENITIV
  486 #Substantiv, bekendt form fælleskøn med -ren eller -eren
  487 SFX 115 Y 4
  488 SFX 115 er ren/944 er	+BESTEMT_ENTAL
  489 SFX 115 0 en/944 .	+BESTEMT_ENTAL
  490 SFX 115 0 ens/944 .	+GENITIV
  491 SFX 115 er rens/944 er	+GENITIV
  492 #Substantiv, bekendt form intetkøn med -ret eller -eret
  493 SFX 118 Y 4
  494 SFX 118 0 et/944 .	+BESTEMT_ENTAL
  495 SFX 118 er ret/944 er	+BESTEMT_ENTAL
  496 SFX 118 er rets/944 er	+GENITIV
  497 SFX 118 0 ets/944 .	+GENITIV
  498 #Substantiv, konsonantfordobling, fælleskøn, -re i flertal
  499 SFX 130 Y 19
  500 SFX 130 0 z/53,84,7,945 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  501 SFX 130 0 x/53,84,7,945 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  502 SFX 130 0 w/53,84,7,945 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  503 SFX 130 0 v/53,84,7,945 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  504 SFX 130 0 t/53,84,7,945 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  505 SFX 130 0 s/53,84,7,945 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  506 SFX 130 0 r/53,84,7,945 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  507 SFX 130 0 q/53,84,7,945 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  508 SFX 130 0 n/53,84,7,945 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  509 SFX 130 0 l/53,84,7,945 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  510 SFX 130 0 j/53,84,7,945 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  511 SFX 130 0 h/53,84,7,945 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  512 SFX 130 0 g/53,84,7,945 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  513 SFX 130 0 p/53,84,7,945 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  514 SFX 130 0 c/53,84,7,945 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  515 SFX 130 0 f/53,84,7,945 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  516 SFX 130 0 d/53,84,7,945 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  517 SFX 130 0 b/53,84,7,945 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  518 SFX 130 0 k/53,84,7,945 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  519 #Substantiv, konsonantfordobling, intetkøn, -re i flertal
  520 SFX 131 Y 19
  521 SFX 131 0 j/53,84,10,945 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  522 SFX 131 0 m/53,84,10,945 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  523 SFX 131 0 n/53,84,10,945 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  524 SFX 131 0 b/53,84,10,945 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  525 SFX 131 0 c/53,84,10,945 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  526 SFX 131 0 d/53,84,10,945 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  527 SFX 131 0 f/53,84,10,945 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  528 SFX 131 0 s/53,84,10,945 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  529 SFX 131 0 z/53,84,10,945 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  530 SFX 131 0 k/53,84,10,945 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  531 SFX 131 0 g/53,84,10,945 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  532 SFX 131 0 h/84,10,53,945 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  533 SFX 131 0 l/84,10,53,945 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  534 SFX 131 0 p/84,10,53,945 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  535 SFX 131 0 q/84,10,53,945 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  536 SFX 131 0 r/84,10,53,945 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  537 SFX 131 0 x/84,10,53,945 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  538 SFX 131 0 t/53,84,10,945 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  539 SFX 131 0 v/53,84,10,945 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  540 #Substantiv, konsonantfordobling, intetkøn, -e i flertal 
  541 SFX 132 Y 120 
  542 SFX 132 0 bet/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  543 SFX 132 0 be/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  544 SFX 132 0 bene/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  545 SFX 132 0 bets/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  546 SFX 132 0 bes/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  547 SFX 132 0 benes/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  548 SFX 132 0 cet/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  549 SFX 132 0 ce/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  550 SFX 132 0 cene/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  551 SFX 132 0 cets/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  552 SFX 132 0 ces/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  553 SFX 132 0 cenes/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  554 SFX 132 0 det/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  555 SFX 132 0 de/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  556 SFX 132 0 dene/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  557 SFX 132 0 dets/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  558 SFX 132 0 des/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  559 SFX 132 0 denes/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  560 SFX 132 0 fet/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  561 SFX 132 0 fe/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  562 SFX 132 0 fene/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  563 SFX 132 0 fets/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  564 SFX 132 0 fes/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  565 SFX 132 0 fenes/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  566 SFX 132 0 get/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  567 SFX 132 0 ge/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  568 SFX 132 0 gene/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  569 SFX 132 0 gets/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  570 SFX 132 0 ges/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  571 SFX 132 0 genes/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  572 SFX 132 0 het/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  573 SFX 132 0 he/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  574 SFX 132 0 hene/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  575 SFX 132 0 hets/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  576 SFX 132 0 hes/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  577 SFX 132 0 henes/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  578 SFX 132 0 jet/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  579 SFX 132 0 je/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  580 SFX 132 0 jene/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  581 SFX 132 0 jets/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  582 SFX 132 0 jes/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  583 SFX 132 0 jenes/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  584 SFX 132 0 ket/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  585 SFX 132 0 ke/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  586 SFX 132 0 kene/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  587 SFX 132 0 kets/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  588 SFX 132 0 kes/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  589 SFX 132 0 kenes/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  590 SFX 132 0 let/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  591 SFX 132 0 le/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  592 SFX 132 0 lene/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  593 SFX 132 0 lets/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  594 SFX 132 0 les/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  595 SFX 132 0 lenes/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  596 SFX 132 0 met/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  597 SFX 132 0 me/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  598 SFX 132 0 mene/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  599 SFX 132 0 mets/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  600 SFX 132 0 mes/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  601 SFX 132 0 menes/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  602 SFX 132 0 net/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  603 SFX 132 0 ne/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  604 SFX 132 0 nene/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  605 SFX 132 0 nets/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  606 SFX 132 0 nes/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  607 SFX 132 0 nenes/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  608 SFX 132 0 pet/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  609 SFX 132 0 pe/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  610 SFX 132 0 pene/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  611 SFX 132 0 pets/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  612 SFX 132 0 pes/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  613 SFX 132 0 penes/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  614 SFX 132 0 qet/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  615 SFX 132 0 qe/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  616 SFX 132 0 qene/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  617 SFX 132 0 qets/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  618 SFX 132 0 qes/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  619 SFX 132 0 qenes/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  620 SFX 132 0 ret/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  621 SFX 132 0 re/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  622 SFX 132 0 rene/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  623 SFX 132 0 rets/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  624 SFX 132 0 res/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  625 SFX 132 0 renes/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  626 SFX 132 0 set/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  627 SFX 132 0 se/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  628 SFX 132 0 sene/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  629 SFX 132 0 sets/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  630 SFX 132 0 ses/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  631 SFX 132 0 senes/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  632 SFX 132 0 tet/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  633 SFX 132 0 te/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  634 SFX 132 0 tene/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  635 SFX 132 0 tets/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  636 SFX 132 0 tes/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  637 SFX 132 0 tenes/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  638 SFX 132 0 vet/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  639 SFX 132 0 ve/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  640 SFX 132 0 vene/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  641 SFX 132 0 vets/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  642 SFX 132 0 ves/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  643 SFX 132 0 venes/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  644 SFX 132 0 wet/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  645 SFX 132 0 we/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  646 SFX 132 0 wene/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  647 SFX 132 0 wets/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  648 SFX 132 0 wes/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  649 SFX 132 0 wenes/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  650 SFX 132 0 xet/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  651 SFX 132 0 xe/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  652 SFX 132 0 xene/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  653 SFX 132 0 xets/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  654 SFX 132 0 xes/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  655 SFX 132 0 xenes/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  656 SFX 132 0 zet/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  657 SFX 132 0 ze/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  658 SFX 132 0 zene/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  659 SFX 132 0 zets/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  660 SFX 132 0 zes/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  661 SFX 132 0 zenes/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  662 
  663 #Substantiv, konsonantfordobling, fælleskøn, -e i flertal 
  664 SFX 133 Y 120 
  665 SFX 133 0 ben/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  666 SFX 133 0 be/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  667 SFX 133 0 bene/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  668 SFX 133 0 bens/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  669 SFX 133 0 bes/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  670 SFX 133 0 benes/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  671 SFX 133 0 cen/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  672 SFX 133 0 ce/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  673 SFX 133 0 cene/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  674 SFX 133 0 cens/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  675 SFX 133 0 ces/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  676 SFX 133 0 cenes/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  677 SFX 133 0 den/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  678 SFX 133 0 de/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  679 SFX 133 0 dene/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  680 SFX 133 0 dens/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  681 SFX 133 0 des/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  682 SFX 133 0 denes/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  683 SFX 133 0 fen/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  684 SFX 133 0 fe/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  685 SFX 133 0 fene/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  686 SFX 133 0 fens/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  687 SFX 133 0 fes/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  688 SFX 133 0 fenes/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  689 SFX 133 0 gen/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  690 SFX 133 0 ge/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  691 SFX 133 0 gene/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  692 SFX 133 0 gens/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  693 SFX 133 0 ges/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  694 SFX 133 0 genes/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  695 SFX 133 0 hen/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  696 SFX 133 0 he/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  697 SFX 133 0 hene/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  698 SFX 133 0 hens/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  699 SFX 133 0 hes/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  700 SFX 133 0 henes/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  701 SFX 133 0 jen/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  702 SFX 133 0 je/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  703 SFX 133 0 jene/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  704 SFX 133 0 jens/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  705 SFX 133 0 jes/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  706 SFX 133 0 jenes/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  707 SFX 133 0 ken/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  708 SFX 133 0 ke/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  709 SFX 133 0 kene/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  710 SFX 133 0 kens/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  711 SFX 133 0 kes/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  712 SFX 133 0 kenes/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  713 SFX 133 0 len/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  714 SFX 133 0 le/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  715 SFX 133 0 lene/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  716 SFX 133 0 lens/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  717 SFX 133 0 les/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  718 SFX 133 0 lenes/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  719 SFX 133 0 men/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  720 SFX 133 0 me/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  721 SFX 133 0 mene/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  722 SFX 133 0 mens/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  723 SFX 133 0 mes/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  724 SFX 133 0 menes/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  725 SFX 133 0 nen/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  726 SFX 133 0 ne/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  727 SFX 133 0 nene/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  728 SFX 133 0 nens/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  729 SFX 133 0 nes/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  730 SFX 133 0 nenes/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  731 SFX 133 0 pen/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  732 SFX 133 0 pe/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  733 SFX 133 0 pene/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  734 SFX 133 0 pens/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  735 SFX 133 0 pes/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  736 SFX 133 0 penes/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  737 SFX 133 0 qen/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  738 SFX 133 0 qe/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  739 SFX 133 0 qene/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  740 SFX 133 0 qens/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  741 SFX 133 0 qes/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  742 SFX 133 0 qenes/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  743 SFX 133 0 ren/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  744 SFX 133 0 re/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  745 SFX 133 0 rene/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  746 SFX 133 0 rens/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  747 SFX 133 0 res/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  748 SFX 133 0 renes/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  749 SFX 133 0 sen/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  750 SFX 133 0 se/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  751 SFX 133 0 sene/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  752 SFX 133 0 sens/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  753 SFX 133 0 ses/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  754 SFX 133 0 senes/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  755 SFX 133 0 ten/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  756 SFX 133 0 te/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  757 SFX 133 0 tene/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  758 SFX 133 0 tens/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  759 SFX 133 0 tes/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  760 SFX 133 0 tenes/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  761 SFX 133 0 ven/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  762 SFX 133 0 ve/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  763 SFX 133 0 vene/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  764 SFX 133 0 vens/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  765 SFX 133 0 ves/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  766 SFX 133 0 venes/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  767 SFX 133 0 wen/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  768 SFX 133 0 we/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  769 SFX 133 0 wene/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  770 SFX 133 0 wens/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  771 SFX 133 0 wes/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  772 SFX 133 0 wenes/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  773 SFX 133 0 xen/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  774 SFX 133 0 xe/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  775 SFX 133 0 xene/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  776 SFX 133 0 xens/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  777 SFX 133 0 xes/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  778 SFX 133 0 xenes/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  779 SFX 133 0 zen/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  780 SFX 133 0 ze/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  781 SFX 133 0 zene/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  782 SFX 133 0 zens/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  783 SFX 133 0 zes/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  784 SFX 133 0 zenes/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  785 
  786 #Verbum, svagt bøjet, -te i datid
  787 SFX 140 Y 2
  788 SFX 140 e te/148,944 .	+DATID
  789 SFX 140 e t/148,944 .	+PERF_PART
  790 #Verbum, svagt bøjet
  791 SFX 143 Y 43
  792 SFX 143 0 r/944 .	+NUTID
  793 SFX 143 0 nde/148,944 e	+PRÆSENS_PART
  794 SFX 143 be 0 bbe	+IMPERATIV
  795 SFX 143 ce 0 cce	+IMPERATIV
  796 SFX 143 de 0 dde	+IMPERATIV
  797 SFX 143 fe 0 ffe	+IMPERATIV
  798 SFX 143 ge 0 gge	+IMPERATIV
  799 SFX 143 he 0 hhe	+IMPERATIV
  800 SFX 143 je 0 jje	+IMPERATIV
  801 SFX 143 ke 0 kke	+IMPERATIV
  802 SFX 143 le 0 lle	+IMPERATIV
  803 SFX 143 me 0 mme	+IMPERATIV
  804 SFX 143 ne 0 nne	+IMPERATIV
  805 SFX 143 pe 0 ppe	+IMPERATIV
  806 SFX 143 qe 0 qqe	+IMPERATIV
  807 SFX 143 re 0 rre	+IMPERATIV
  808 SFX 143 se 0 sse	+IMPERATIV
  809 SFX 143 te 0 tte	+IMPERATIV
  810 SFX 143 ve 0 vve	+IMPERATIV
  811 SFX 143 we 0 wwe	+IMPERATIV
  812 SFX 143 xe 0 xxe	+IMPERATIV
  813 SFX 143 ze 0 zze	+IMPERATIV
  814 SFX 143 e 0 [^b]be	+IMPERATIV
  815 SFX 143 e 0 [^c]ce	+IMPERATIV
  816 SFX 143 e 0 [^d]de	+IMPERATIV
  817 SFX 143 e 0 [^f]fe	+IMPERATIV
  818 SFX 143 e 0 [^g]ge	+IMPERATIV
  819 SFX 143 e 0 [^h]he	+IMPERATIV
  820 SFX 143 e 0 [^j]je	+IMPERATIV
  821 SFX 143 e 0 [^k]ke	+IMPERATIV
  822 SFX 143 e 0 [^l]le	+IMPERATIV
  823 SFX 143 e 0 [^m]me	+IMPERATIV
  824 SFX 143 e 0 [^n]ne	+IMPERATIV
  825 SFX 143 e 0 [^p]pe	+IMPERATIV
  826 SFX 143 e 0 [^q]qe	+IMPERATIV
  827 SFX 143 e 0 [^r]re	+IMPERATIV
  828 SFX 143 e 0 [^s]se	+IMPERATIV
  829 SFX 143 e 0 [^t]te	+IMPERATIV
  830 SFX 143 e 0 [^v]ve	+IMPERATIV
  831 SFX 143 e 0 [^w]we	+IMPERATIV
  832 SFX 143 e 0 [^x]xe	+IMPERATIV
  833 SFX 143 e 0 [^z]ze	+IMPERATIV
  834 SFX 143 0 ende/944,148 [^e]	+PRÆSENS_PART
  835 #Verbum, passiv
  836 SFX 148 Y 1
  837 SFX 148 0 s/148,944 [^s]	+PASSIV
  838 #Adjektiv, svagt bøjet med komparation
  839 SFX 207 Y 8
  840 SFX 207 0 e/70,944 .	+PLUR_UBEK
  841 SFX 207 0 ere/70,944 .	+KOMPARATIV
  842 SFX 207 0 st/70,944 .	+SUPERLATIV
  843 SFX 207 0 ste/70,944 .	+SUPERLATIV_PLURALIS
  844 SFX 207 0 es/944 .	+GENITIV
  845 SFX 207 0 eres/944 .	+GENITIV
  846 SFX 207 0 sts/944 .	+GENITIV
  847 SFX 207 0 stes/944 .	+GENITIV
  848 #Adjektiv, svagt bøjet uden komparation
  849 SFX 913 Y 2
  850 SFX 913 0 e/944 .	+PLUR_BEK
  851 SFX 913 0 t/944 [^t]	+BESTEMT_ENTAL
  852 #Adjektiv, d erstatter t med komparation
  853 SFX 914 Y 4
  854 SFX 914 t de/70,944 .	+PLUR_BEK
  855 SFX 914 t dere/70,944 .	+KOMPARATIV
  856 SFX 914 t dest/70,944 .	+SUPERLATIV
  857 SFX 914 t deste/70,944 .	+SUPERLATIV_PLURALIS
  858 #Adjektiv, d erstatter t uden komparation
  859 SFX 915 Y 4
  860 SFX 915 t de/70 .	+PLUR_BEK
  861 SFX 915 0 s/944 [^s]	+GENITIV
  862 SFX 915 0 '/944 s	+GENITIV
  863 SFX 915 0 es/944 s	+GENITIV
  864 #Adjektiv, ender på -ende
  865 SFX 916 Y 3
  866 SFX 916 0 s/944 [^s]	+GENITIV
  867 SFX 916 0 '/944 s	+GENITIV
  868 SFX 916 0 es/944 s	+GENITIV
  869 #Adjektiv, ender på -isk
  870 SFX 917 Y 4
  871 SFX 917 0 e/944 .	+PLUR_BEK
  872 SFX 917 0 s/944 [^s]	+GENITIV
  873 SFX 917 0 '/944 s	+GENITIV
  874 SFX 917 0 es/944 .	+GENITIV
  875 #Sammensætning, fugeelement -s-
  876 SFX 939 Y 2
  877 SFX 939 0 s/942,945,946 .
  878 SFX 939 0 s/943,945,946 .
  879 #Sammensætning, fugeelement -e-
  880 SFX 940 Y 2
  881 SFX 940 0 e/942,946,945 .
  882 SFX 940 0 e/943,946,945 .
  883 #Sammensætning, fugeelement Ø
  884 SFX 941 Y 2
  885 SFX 941 0 0/942,946,945 .
  886 SFX 941 0 0/943,946,945 .
  887 #Sammensætning, start
  888 COMPOUNDBEGIN 942
  889 #Sammensætning, midte
  890 COMPOUNDMIDDLE 943
  891 #Sammensætning, slut
  892 COMPOUNDEND 944
  893 #Sammensætning, tillad affix inde i sammensætning
  894 COMPOUNDPERMITFLAG 945
  895 #Sammensætning, kun i sammensætninger
  896 ONLYINCOMPOUND 946
  897 #Sammensætning, bindestreg
  898 PFX 947 Y 1
  899 PFX 947 0 -/945 .
  900 #Adjektiv, svagt bøjet med komparation, -est
  901 SFX 962 Y 8
  902 SFX 962 0 ere/70,944 .	+KOMPARATIV
  903 SFX 962 0 e/70,944 .	+PLUR_BEK
  904 SFX 962 0 est/70,944 .	+SUPERLATIV
  905 SFX 962 0 este/70,944 .	+SUPERLATIV_PLURALIS
  906 SFX 962 0 estes/944 .	+GENITIV
  907 SFX 962 0 ests .	+GENITIV
  908 SFX 962 0 eres/944 .	+GENITIV
  909 SFX 962 0 es/944 .	+GENITIV
  910 #Sammensætning, ord sidst i sammensætning
  911 SFX 976 Y 1
  912 SFX 976 0 0/945,944 .
  913 #Adjektiv, dobbeltkonsonant
  914 SFX 1025 Y 8
  915 SFX 1025 0 me/70,944 m	+PLUR_UBEK
  916 SFX 1025 0 mere/70,944 m	+KOMPARATIV
  917 SFX 1025 0 st/70,944 .	+SUPERLATIV
  918 SFX 1025 0 ste/70,944 .	+SUPERLATIV_PLURALIS
  919 SFX 1025 0 mes/944 m	+GENITIV
  920 SFX 1025 0 meres/944 m	+GENITIV
  921 SFX 1025 0 sts/944 .	+GENITIV
  922 SFX 1025 0 stes/944 .	+GENITIV
  923 #Adjektiv, d erstatter t med komparation, -est
  924 SFX 1062 Y 4
  925 SFX 1062 t dere/70,944 .	+KOMPARATIV
  926 SFX 1062 t de/70,944 .	+PLUR_BEK
  927 SFX 1062 t dest/70,944 .	+SUPERLATIV
  928 SFX 1062 t deste/70,944 .	+SUPERLATIV_PLURALIS
  929 #Adjektiv, dobbeltkonsonant, -est
  930 SFX 1106 Y 20
  931 SFX 1106 0 b/53,962,945 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  932 SFX 1106 0 c/53,962,945 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  933 SFX 1106 0 d/53,962,945 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  934 SFX 1106 0 f/53,962,945 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  935 SFX 1106 0 g/53,962,945 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  936 SFX 1106 0 h/53,962,945 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  937 SFX 1106 0 j/53,962,945 j	+KONSONANT_FORDOBLING
  938 SFX 1106 0 k/53,962,945 k	+KONSONANT_FORDOBLING
  939 SFX 1106 0 l/53,962,945 l	+KONSONANT_FORDOBLING
  940 SFX 1106 0 m/53,962,945 m	+KONSONANT_FORDOBLING
  941 SFX 1106 0 n/53,962,945 n	+KONSONANT_FORDOBLING
  942 SFX 1106 0 q/53,962,945 q	+KONSONANT_FORDOBLING
  943 SFX 1106 0 p/53,962,945 p	+KONSONANT_FORDOBLING
  944 SFX 1106 0 r/53,962,945 r	+KONSONANT_FORDOBLING
  945 SFX 1106 0 s/53,962,945 s	+KONSONANT_FORDOBLING
  946 SFX 1106 0 t/53,962,945 t	+KONSONANT_FORDOBLING
  947 SFX 1106 0 v/53,962,945 v	+KONSONANT_FORDOBLING
  948 SFX 1106 0 w/53,962,945 w	+KONSONANT_FORDOBLING
  949 SFX 1106 0 x/53,962,945 x	+KONSONANT_FORDOBLING
  950 SFX 1106 0 z/53,962,945 z	+KONSONANT_FORDOBLING
  951 #Substantiv, ubestemt
  952 SFX 190 Y 2
  953 SFX 190 0 s [^szx]	+GENITIV
  954 SFX 190 0 ' [szx]	+GENITIV
  955 #Substantiv, torso, fælleskøn
  956 SFX 193 Y 2
  957 SFX 193 0 en/70,944 [^e]	+BESTEMT_ENTAL
  958 SFX 193 0 n/70,944 e	+BESTEMT_ENTAL
  959 #Substantiv, torso, intetkøn
  960 SFX 194 Y 2
  961 SFX 194 0 et/70,944 [^e]	+BESTEMT_ENTAL
  962 SFX 194 0 t/70,944 e	+BESTEMT_ENTAL
  963 #Substantiv, flertal, med Ø
  964 SFX 252 Y 8
  965 SFX 252 0 ene/944 [^er]	+PLUR_BEK
  966 SFX 252 0 enes/944 [^er]	+GENITIV
  967 SFX 252 0 ne/944 e	+PLUR_BEK
  968 SFX 252 0 nes/944 e	+GENITIV
  969 SFX 252 0 ne/944 er	+PLUR_BEK
  970 SFX 252 0 ene/944 [^e]r	+PLUR_BEK
  971 SFX 252 0 nes/944 er	+GENITIV
  972 SFX 252 0 enes/944 [^e]r	+GENITIV
  973 #Substantiv, konsonantfordobling, intetkøn, -Ø i flertal 
  974 SFX 254 Y 80 
  975 SFX 254 0 bet/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  976 SFX 254 0 bene/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  977 SFX 254 0 bets/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  978 SFX 254 0 benes/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
  979 SFX 254 0 cet/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  980 SFX 254 0 cene/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  981 SFX 254 0 cets/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  982 SFX 254 0 cenes/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
  983 SFX 254 0 det/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  984 SFX 254 0 dene/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  985 SFX 254 0 dets/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  986 SFX 254 0 denes/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
  987 SFX 254 0 fet/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  988 SFX 254 0 fene/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  989 SFX 254 0 fets/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  990 SFX 254 0 fenes/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
  991 SFX 254 0 get/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  992 SFX 254 0 gene/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  993 SFX 254 0 gets/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  994 SFX 254 0 genes/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
  995 SFX 254 0 het/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  996 SFX 254 0 hene/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  997 SFX 254 0 hets/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  998 SFX 254 0 henes/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
  999 SFX 254 0 jet/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
 1000 SFX 254 0 jene/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
 1001 SFX 254 0 jets/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
 1002 SFX 254 0 jenes/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
 1003 SFX 254 0 ket/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
 1004 SFX 254 0 kene/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
 1005 SFX 254 0 kets/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
 1006 SFX 254 0 kenes/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
 1007 SFX 254 0 let/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
 1008 SFX 254 0 lene/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
 1009 SFX 254 0 lets/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
 1010 SFX 254 0 lenes/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
 1011 SFX 254 0 met/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
 1012 SFX 254 0 mene/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
 1013 SFX 254 0 mets/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
 1014 SFX 254 0 menes/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
 1015 SFX 254 0 net/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
 1016 SFX 254 0 nene/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
 1017 SFX 254 0 nets/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
 1018 SFX 254 0 nenes/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
 1019 SFX 254 0 pet/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
 1020 SFX 254 0 pene/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
 1021 SFX 254 0 pets/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
 1022 SFX 254 0 penes/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
 1023 SFX 254 0 qet/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
 1024 SFX 254 0 qene/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
 1025 SFX 254 0 qets/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
 1026 SFX 254 0 qenes/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
 1027 SFX 254 0 ret/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
 1028 SFX 254 0 rene/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
 1029 SFX 254 0 rets/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
 1030 SFX 254 0 renes/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
 1031 SFX 254 0 set/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
 1032 SFX 254 0 sene/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
 1033 SFX 254 0 sets/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
 1034 SFX 254 0 senes/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
 1035 SFX 254 0 tet/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
 1036 SFX 254 0 tene/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
 1037 SFX 254 0 tets/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
 1038 SFX 254 0 tenes/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
 1039 SFX 254 0 vet/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
 1040 SFX 254 0 vene/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
 1041 SFX 254 0 vets/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
 1042 SFX 254 0 venes/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
 1043 SFX 254 0 wet/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
 1044 SFX 254 0 wene/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
 1045 SFX 254 0 wets/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
 1046 SFX 254 0 wenes/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
 1047 SFX 254 0 xet/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
 1048 SFX 254 0 xene/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
 1049 SFX 254 0 xets/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
 1050 SFX 254 0 xenes/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
 1051 SFX 254 0 zet/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
 1052 SFX 254 0 zene/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
 1053 SFX 254 0 zets/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
 1054 SFX 254 0 zenes/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
 1055 
 1056 #Substantiv, konsonantfordobling, fælleskøn, -Ø i flertal 
 1057 SFX 267 Y 80 
 1058 SFX 267 0 ben/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
 1059 SFX 267 0 bens/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
 1060 SFX 267 0 bene/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
 1061 SFX 267 0 benes/944 b	+KONSONANT_FORDOBLING
 1062 SFX 267 0 cen/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
 1063 SFX 267 0 cens/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
 1064 SFX 267 0 cene/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
 1065 SFX 267 0 cenes/944 c	+KONSONANT_FORDOBLING
 1066 SFX 267 0 den/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
 1067 SFX 267 0 dens/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
 1068 SFX 267 0 dene/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
 1069 SFX 267 0 denes/944 d	+KONSONANT_FORDOBLING
 1070 SFX 267 0 fen/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
 1071 SFX 267 0 fens/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
 1072 SFX 267 0 fene/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
 1073 SFX 267 0 fenes/944 f	+KONSONANT_FORDOBLING
 1074 SFX 267 0 gen/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
 1075 SFX 267 0 gens/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
 1076 SFX 267 0 gene/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
 1077 SFX 267 0 genes/944 g	+KONSONANT_FORDOBLING
 1078 SFX 267 0 hen/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
 1079 SFX 267 0 hens/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
 1080 SFX 267 0 hene/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
 1081 SFX 267 0 henes/944 h	+KONSONANT_FORDOBLING
 1082 SFX 267 0 jen/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
 1083 SFX 267 0 jens/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
 1084 SFX 267 0 jene/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
 1085 SFX 267 0 jenes/944 j	+KONSONANT_FORDOBLING
 1086 SFX 267 0 ken/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
 1087 SFX 267 0 kens/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
 1088 SFX 267 0 kene/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
 1089 SFX 267 0 kenes/944 k	+KONSONANT_FORDOBLING
 1090 SFX 267 0 len/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
 1091 SFX 267 0 lens/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
 1092 SFX 267 0 lene/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
 1093 SFX 267 0 lenes/944 l	+KONSONANT_FORDOBLING
 1094 SFX 267 0 men/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
 1095 SFX 267 0 mens/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
 1096 SFX 267 0 mene/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
 1097 SFX 267 0 menes/944 m	+KONSONANT_FORDOBLING
 1098 SFX 267 0 nen/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
 1099 SFX 267 0 nens/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
 1100 SFX 267 0 nene/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
 1101 SFX 267 0 nenes/944 n	+KONSONANT_FORDOBLING
 1102 SFX 267 0 pen/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
 1103 SFX 267 0 pens/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
 1104 SFX 267 0 pene/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
 1105 SFX 267 0 penes/944 p	+KONSONANT_FORDOBLING
 1106 SFX 267 0 qen/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
 1107 SFX 267 0 qens/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
 1108 SFX 267 0 qene/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
 1109 SFX 267 0 qenes/944 q	+KONSONANT_FORDOBLING
 1110 SFX 267 0 ren/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
 1111 SFX 267 0 rens/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
 1112 SFX 267 0 rene/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
 1113 SFX 267 0 renes/944 r	+KONSONANT_FORDOBLING
 1114 SFX 267 0 sen/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
 1115 SFX 267 0 sens/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
 1116 SFX 267 0 sene/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
 1117 SFX 267 0 senes/944 s	+KONSONANT_FORDOBLING
 1118 SFX 267 0 ten/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
 1119 SFX 267 0 tens/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
 1120 SFX 267 0 tene/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
 1121 SFX 267 0 tenes/944 t	+KONSONANT_FORDOBLING
 1122 SFX 267 0 ven/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
 1123 SFX 267 0 vens/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
 1124 SFX 267 0 vene/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
 1125 SFX 267 0 venes/944 v	+KONSONANT_FORDOBLING
 1126 SFX 267 0 wen/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
 1127 SFX 267 0 wens/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
 1128 SFX 267 0 wene/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
 1129 SFX 267 0 wenes/944 w	+KONSONANT_FORDOBLING
 1130 SFX 267 0 xen/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
 1131 SFX 267 0 xens/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
 1132 SFX 267 0 xene/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
 1133 SFX 267 0 xenes/944 x	+KONSONANT_FORDOBLING
 1134 SFX 267 0 zen/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
 1135 SFX 267 0 zens/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
 1136 SFX 267 0 zene/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
 1137 SFX 267 0 zenes/944 z	+KONSONANT_FORDOBLING
 1138 
 1139 #Adjektiv, svagt bøjet, intetkøn
 1140 SFX 366 Y 1
 1141 SFX 366 0 t/70,944 [^t]	+BESTEMT_ENTAL
 1142 #Apostrof, fælleskøn
 1143 SFX 401 Y 1
 1144 SFX 401 0 '/53,7,73,70,945 .
 1145 #Apostrof, intetkøn
 1146 SFX 402 Y 1
 1147 SFX 402 0 '/53,10,73,70,945 .
 1148 #Apostrof NeedAffix
 1149 
 1150 #Sammensætning, fugeelement -
 1151 SFX 466 Y 2
 1152 SFX 466 0 -/942,945 .
 1153 SFX 466 0 -/943,945 .
 1154 #Proprium med mulighed for retning som præfix
 1155 PFX 699 Y 261
 1156 PFX 699 A Norda/55 A
 1157 PFX 699 A Syda/55 A
 1158 PFX 699 A Vesta/55 A
 1159 PFX 699 A Østa/55 A
 1160 PFX 699 A Nordvesta/55 A
 1161 PFX 699 A Nordøsta/55 A
 1162 PFX 699 A Sydvesta/55 A
 1163 PFX 699 A Sydøsta/55 A
 1164 PFX 699 A Midta/55 A
 1165 PFX 699 B Nordb/55 B
 1166 PFX 699 B Sydb/55 B
 1167 PFX 699 B Vestb/55 B
 1168 PFX 699 B Østb/55 B
 1169 PFX 699 B Nordvestb/55 B
 1170 PFX 699 B Nordøstb/55 B
 1171 PFX 699 B Sydvestb/55 B
 1172 PFX 699 B Sydøstb/55 B
 1173 PFX 699 B Midtb/55 B
 1174 PFX 699 C Nordc/55 C
 1175 PFX 699 C Sydc/55 C
 1176 PFX 699 C Vestc/55 C
 1177 PFX 699 C Østc/55 C
 1178 PFX 699 C Nordvestc/55 C
 1179 PFX 699 C Nordøstc/55 C
 1180 PFX 699 C Sydvestc/55 C
 1181 PFX 699 C Sydøstc/55 C
 1182 PFX 699 C Midtc/55 C
 1183 PFX 699 D Nordd/55 D
 1184 PFX 699 D Sydd/55 D
 1185 PFX 699 D Vestd/55 D
 1186 PFX 699 D Østd/55 D
 1187 PFX 699 D Nordvestd/55 D
 1188 PFX 699 D Nordøstd/55 D
 1189 PFX 699 D Sydvestd/55 D
 1190 PFX 699 D Sydøstd/55 D
 1191 PFX 699 D Midtd/55 D
 1192 PFX 699 E Norde/55 E
 1193 PFX 699 E Syde/55 E
 1194 PFX 699 E Veste/55 E
 1195 PFX 699 E Øste/55 E
 1196 PFX 699 E Nordveste/55 E
 1197 PFX 699 E Nordøste/55 E
 1198 PFX 699 E Sydveste/55 E
 1199 PFX 699 E Sydøste/55 E
 1200 PFX 699 E Midte/55 E
 1201 PFX 699 F Nordf/55 F
 1202 PFX 699 F Sydf/55 F
 1203 PFX 699 F Vestf/55 F
 1204 PFX 699 F Østf/55 F
 1205 PFX 699 F Nordvestf/55 F
 1206 PFX 699 F Nordøstf/55 F
 1207 PFX 699 F Sydvestf/55 F
 1208 PFX 699 F Sydøstf/55 F
 1209 PFX 699 F Midtf/55 F
 1210 PFX 699 G Nordg/55 G
 1211 PFX 699 G Sydg/55 G
 1212 PFX 699 G Vestg/55 G
 1213 PFX 699 G Østg/55 G
 1214 PFX 699 G Nordvestg/55 G
 1215 PFX 699 G Nordøstg/55 G
 1216 PFX 699 G Sydvestg/55 G
 1217 PFX 699 G Sydøstg/55 G
 1218 PFX 699 G Midtg/55 G
 1219 PFX 699 H Nordh/55 H
 1220 PFX 699 H Sydh/55 H
 1221 PFX 699 H Vesth/55 H
 1222 PFX 699 H Østh/55 H
 1223 PFX 699 H Nordvesth/55 H
 1224 PFX 699 H Nordøsth/55 H
 1225 PFX 699 H Sydvesth/55 H
 1226 PFX 699 H Sydøsth/55 H
 1227 PFX 699 H Midth/55 H
 1228 PFX 699 I Nordi/55 I
 1229 PFX 699 I Sydi/55 I
 1230 PFX 699 I Vesti/55 I
 1231 PFX 699 I Østi/55 I
 1232 PFX 699 I Nordvesti/55 I
 1233 PFX 699 I Nordøsti/55 I
 1234 PFX 699 I Sydvesti/55 I
 1235 PFX 699 I Sydøsti/55 I
 1236 PFX 699 I Midti/55 I
 1237 PFX 699 J Nordj/55 J
 1238 PFX 699 J Sydj/55 J
 1239 PFX 699 J Vestj/55 J
 1240 PFX 699 J Østj/55 J
 1241 PFX 699 J Nordvestj/55 J
 1242 PFX 699 J Nordøstj/55 J
 1243 PFX 699 J Sydvestj/55 J
 1244 PFX 699 J Sydøstj/55 J
 1245 PFX 699 J Midtj/55 J
 1246 PFX 699 K Nordk/55 K
 1247 PFX 699 K Sydk/55 K
 1248 PFX 699 K Vestk/55 K
 1249 PFX 699 K Østk/55 K
 1250 PFX 699 K Nordvestk/55 K
 1251 PFX 699 K Nordøstk/55 K
 1252 PFX 699 K Sydvestk/55 K
 1253 PFX 699 K Sydøstk/55 K
 1254 PFX 699 K Midtk/55 K
 1255 PFX 699 L Nordl/55 L
 1256 PFX 699 L Sydl/55 L
 1257 PFX 699 L Vestl/55 L
 1258 PFX 699 L Østl/55 L
 1259 PFX 699 L Nordvestl/55 L
 1260 PFX 699 L Nordøstl/55 L
 1261 PFX 699 L Sydvestl/55 L
 1262 PFX 699 L Sydøstl/55 L
 1263 PFX 699 L Midtl/55 L
 1264 PFX 699 M Nordm/55 M
 1265 PFX 699 M Sydm/55 M
 1266 PFX 699 M Vestm/55 M
 1267 PFX 699 M Østm/55 M
 1268 PFX 699 M Nordvestm/55 M
 1269 PFX 699 M Nordøstm/55 M
 1270 PFX 699 M Sydvestm/55 M
 1271 PFX 699 M Sydøstm/55 M
 1272 PFX 699 M Midtm/55 M
 1273 PFX 699 N Nordn/55 N
 1274 PFX 699 N Sydn/55 N
 1275 PFX 699 N Vestn/55 N
 1276 PFX 699 N Østn/55 N
 1277 PFX 699 N Nordvestn/55 N
 1278 PFX 699 N Nordøstn/55 N
 1279 PFX 699 N Sydvestn/55 N
 1280 PFX 699 N Sydøstn/55 N
 1281 PFX 699 N Midtn/55 N
 1282 PFX 699 O Nordo/55 O
 1283 PFX 699 O Sydo/55 O
 1284 PFX 699 O Vesto/55 O
 1285 PFX 699 O Østo/55 O
 1286 PFX 699 O Nordvesto/55 O
 1287 PFX 699 O Nordøsto/55 O
 1288 PFX 699 O Sydvesto/55 O
 1289 PFX 699 O Sydøsto/55 O
 1290 PFX 699 O Midto/55 O
 1291 PFX 699 P Nordp/55 P
 1292 PFX 699 P Sydp/55 P
 1293 PFX 699 P Vestp/55 P
 1294 PFX 699 P Østp/55 P
 1295 PFX 699 P Nordvestp/55 P
 1296 PFX 699 P Nordøstp/55 P
 1297 PFX 699 P Sydvestp/55 P
 1298 PFX 699 P Sydøstp/55 P
 1299 PFX 699 P Midtp/55 P
 1300 PFX 699 Q Nordq/55 Q
 1301 PFX 699 Q Sydq/55 Q
 1302 PFX 699 Q Vestq/55 Q
 1303 PFX 699 Q Østq/55 Q
 1304 PFX 699 Q Nordvestq/55 Q
 1305 PFX 699 Q Nordøstq/55 Q
 1306 PFX 699 Q Sydvestq/55 Q
 1307 PFX 699 Q Sydøstq/55 Q
 1308 PFX 699 Q Midtq/55 Q
 1309 PFX 699 R Nordr/55 R
 1310 PFX 699 R Sydr/55 R
 1311 PFX 699 R Vestr/55 R
 1312 PFX 699 R Østr/55 R
 1313 PFX 699 R Nordvestr/55 R
 1314 PFX 699 R Nordøstr/55 R
 1315 PFX 699 R Sydvestr/55 R
 1316 PFX 699 R Sydøstr/55 R
 1317 PFX 699 R Midtr/55 R
 1318 PFX 699 S Nords/55 S
 1319 PFX 699 S Syds/55 S
 1320 PFX 699 S Vests/55 S
 1321 PFX 699 S Østs/55 S
 1322 PFX 699 S Nordvests/55 S
 1323 PFX 699 S Nordøsts/55 S
 1324 PFX 699 S Sydvests/55 S
 1325 PFX 699 S Sydøsts/55 S
 1326 PFX 699 S Midts/55 S
 1327 PFX 699 T Nordt/55 T
 1328 PFX 699 T Sydt/55 T
 1329 PFX 699 T Vestt/55 T
 1330 PFX 699 T Østt/55 T
 1331 PFX 699 T Nordvestt/55 T
 1332 PFX 699 T Nordøstt/55 T
 1333 PFX 699 T Sydvestt/55 T
 1334 PFX 699 T Sydøstt/55 T
 1335 PFX 699 T Midtt/55 T
 1336 PFX 699 U Nordu/55 U
 1337 PFX 699 U Sydu/55 U
 1338 PFX 699 U Vestu/55 U
 1339 PFX 699 U Østu/55 U
 1340 PFX 699 U Nordvestu/55 U
 1341 PFX 699 U Nordøstu/55 U
 1342 PFX 699 U Sydvestu/55 U
 1343 PFX 699 U Sydøstu/55 U
 1344 PFX 699 U Midtu/55 U
 1345 PFX 699 V Nordv/55 V
 1346 PFX 699 V Sydv/55 V
 1347 PFX 699 V Vestv/55 V
 1348 PFX 699 V Østv/55 V
 1349 PFX 699 V Nordvestv/55 V
 1350 PFX 699 V Nordøstv/55 V
 1351 PFX 699 V Sydvestv/55 V
 1352 PFX 699 V Sydøstv/55 V
 1353 PFX 699 V Midtv/55 V
 1354 PFX 699 W Nordw/55 W
 1355 PFX 699 W Sydw/55 W
 1356 PFX 699 W Vestw/55 W
 1357 PFX 699 W Østw/55 W
 1358 PFX 699 W Nordvestw/55 W
 1359 PFX 699 W Nordøstw/55 W
 1360 PFX 699 W Sydvestw/55 W
 1361 PFX 699 W Sydøstw/55 W
 1362 PFX 699 W Midtw/55 W
 1363 PFX 699 X Nordx/55 X
 1364 PFX 699 X Sydx/55 X
 1365 PFX 699 X Vestx/55 X
 1366 PFX 699 X Østx/55 X
 1367 PFX 699 X Nordvestx/55 X
 1368 PFX 699 X Nordøstx/55 X
 1369 PFX 699 X Sydvestx/55 X
 1370 PFX 699 X Sydøstx/55 X
 1371 PFX 699 X Midtx/55 X
 1372 PFX 699 Y Nordy/55 Y
 1373 PFX 699 Y Sydy/55 Y
 1374 PFX 699 Y Vesty/55 Y
 1375 PFX 699 Y Østy/55 Y
 1376 PFX 699 Y Nordvesty/55 Y
 1377 PFX 699 Y Nordøsty/55 Y
 1378 PFX 699 Y Sydvesty/55 Y
 1379 PFX 699 Y Sydøsty/55 Y
 1380 PFX 699 Y Midty/55 Y
 1381 PFX 699 Z Nordz/55 Z
 1382 PFX 699 Z Sydz/55 Z
 1383 PFX 699 Z Vestz/55 Z
 1384 PFX 699 Z Østz/55 Z
 1385 PFX 699 Z Nordvestz/55 Z
 1386 PFX 699 Z Nordøstz/55 Z
 1387 PFX 699 Z Sydvestz/55 Z
 1388 PFX 699 Z Sydøstz/55 Z
 1389 PFX 699 Z Midtz/55 Z
 1390 PFX 699 Æ Nordæ/55 Æ
 1391 PFX 699 Æ Sydæ/55 Æ
 1392 PFX 699 Æ Vestæ/55 Æ
 1393 PFX 699 Æ Østæ/55 Æ
 1394 PFX 699 Æ Nordvestæ/55 Æ
 1395 PFX 699 Æ Nordøstæ/55 Æ
 1396 PFX 699 Æ Sydvestæ/55 Æ
 1397 PFX 699 Æ Sydøstæ/55 Æ
 1398 PFX 699 Æ Midtæ/55 Æ
 1399 PFX 699 Ø Nordø/55 Ø
 1400 PFX 699 Ø Sydø/55 Ø
 1401 PFX 699 Ø Vestø/55 Ø
 1402 PFX 699 Ø Østø/55 Ø
 1403 PFX 699 Ø Nordvestø/55 Ø
 1404 PFX 699 Ø Nordøstø/55 Ø
 1405 PFX 699 Ø Sydvestø/55 Ø
 1406 PFX 699 Ø Sydøstø/55 Ø
 1407 PFX 699 Ø Midtø/55 Ø
 1408 PFX 699 Å Nordå/55 Å
 1409 PFX 699 Å Sydå/55 Å
 1410 PFX 699 Å Vestå/55 Å
 1411 PFX 699 Å Østå/55 Å
 1412 PFX 699 Å Nordvestå/55 Å
 1413 PFX 699 Å Nordøstå/55 Å
 1414 PFX 699 Å Sydvestå/55 Å
 1415 PFX 699 Å Sydøstå/55 Å
 1416 PFX 699 Å Midtå/55 Å
 1417 #Sammensætning, fugeelement fjern e
 1418 SFX 404 Y 2
 1419 SFX 404 e 0/946,943 .
 1420 SFX 404 e 0/946,945,942 .
 1421 #Sammensætning, fugeelement fjern e tilføj s
 1422 SFX 405 Y 2
 1423 SFX 405 e s/946,942,945 .
 1424 SFX 405 e s/946,943,945 .
 1425 #Substantiv, konsonantfordobling, intetkøn, torso
 1426 SFX 736 Y 20
 1427 SFX 736 0 bet/944,70 b	+KONSONANT_FORDOBLING
 1428 SFX 736 0 cet/944,70 c	+KONSONANT_FORDOBLING
 1429 SFX 736 0 det/944,70 d	+KONSONANT_FORDOBLING
 1430 SFX 736 0 fet/944,70 f	+KONSONANT_FORDOBLING
 1431 SFX 736 0 get/944,70 g	+KONSONANT_FORDOBLING
 1432 SFX 736 0 het/944,70 h	+KONSONANT_FORDOBLING
 1433 SFX 736 0 jet/944,70 j	+KONSONANT_FORDOBLING
 1434 SFX 736 0 ket/944,70 k	+KONSONANT_FORDOBLING
 1435 SFX 736 0 let/944,70 l	+KONSONANT_FORDOBLING
 1436 SFX 736 0 met/944,70 m	+KONSONANT_FORDOBLING
 1437 SFX 736 0 net/944,70 n	+KONSONANT_FORDOBLING
 1438 SFX 736 0 pet/944,70 p	+KONSONANT_FORDOBLING
 1439 SFX 736 0 qet/944,70 q	+KONSONANT_FORDOBLING
 1440 SFX 736 0 ret/944,70 r	+KONSONANT_FORDOBLING
 1441 SFX 736 0 set/944,70 s	+KONSONANT_FORDOBLING
 1442 SFX 736 0 tet/944,70 t	+KONSONANT_FORDOBLING
 1443 SFX 736 0 vet/944,70 v	+KONSONANT_FORDOBLING
 1444 SFX 736 0 wet/944,70 w	+KONSONANT_FORDOBLING
 1445 SFX 736 0 xet/944,70 x	+KONSONANT_FORDOBLING
 1446 SFX 736 0 zet/944,70 z	+KONSONANT_FORDOBLING
 1447 #Substantiv, konsonantfordobling, fælleskøn, torso
 1448 SFX 737 Y 20
 1449 SFX 737 0 ben/944,70 b	+KONSONANT_FORDOBLING
 1450 SFX 737 0 cen/944,70 c	+KONSONANT_FORDOBLING
 1451 SFX 737 0 den/944,70 d	+KONSONANT_FORDOBLING
 1452 SFX 737 0 fen/944,70 f	+KONSONANT_FORDOBLING
 1453 SFX 737 0 gen/944,70 g	+KONSONANT_FORDOBLING
 1454 SFX 737 0 hen/944,70 h	+KONSONANT_FORDOBLING
 1455 SFX 737 0 jen/944,70 j	+KONSONANT_FORDOBLING
 1456 SFX 737 0 ken/944,70 k	+KONSONANT_FORDOBLING
 1457 SFX 737 0 len/944,70 l	+KONSONANT_FORDOBLING
 1458 SFX 737 0 men/944,70 m	+KONSONANT_FORDOBLING
 1459 SFX 737 0 nen/944,70 n	+KONSONANT_FORDOBLING
 1460 SFX 737 0 pen/944,70 p	+KONSONANT_FORDOBLING
 1461 SFX 737 0 qen/944,70 q	+KONSONANT_FORDOBLING
 1462 SFX 737 0 ren/944,70 r	+KONSONANT_FORDOBLING
 1463 SFX 737 0 sen/944,70 s	+KONSONANT_FORDOBLING
 1464 SFX 737 0 ten/944,70 t	+KONSONANT_FORDOBLING
 1465 SFX 737 0 ven/944,70 v	+KONSONANT_FORDOBLING
 1466 SFX 737 0 wen/944,70 w	+KONSONANT_FORDOBLING
 1467 SFX 737 0 xen/944,70 x	+KONSONANT_FORDOBLING
 1468 SFX 737 0 zen/944,70 z	+KONSONANT_FORDOBLING
 1469 #Adjektiv, svagt bøjet uden komparation, dobbeltkonsonant
 1470 SFX 841 Y 20
 1471 SFX 841 0 be/70 b	+KONSONANT_FORDOBLING
 1472 SFX 841 0 ce/70 c	+KONSONANT_FORDOBLING
 1473 SFX 841 0 de/70 d	+KONSONANT_FORDOBLING
 1474 SFX 841 0 fe/70 f	+KONSONANT_FORDOBLING
 1475 SFX 841 0 ge/70 g	+KONSONANT_FORDOBLING
 1476 SFX 841 0 he/70 h	+KONSONANT_FORDOBLING
 1477 SFX 841 0 je/70 j	+KONSONANT_FORDOBLING
 1478 SFX 841 0 ke/70 k	+KONSONANT_FORDOBLING
 1479 SFX 841 0 le/70 l	+KONSONANT_FORDOBLING
 1480 SFX 841 0 me/70 m	+KONSONANT_FORDOBLING
 1481 SFX 841 0 ne/70 n	+KONSONANT_FORDOBLING
 1482 SFX 841 0 pe/70 p	+KONSONANT_FORDOBLING
 1483 SFX 841 0 qe/70 q	+KONSONANT_FORDOBLING
 1484 SFX 841 0 re/70 r	+KONSONANT_FORDOBLING
 1485 SFX 841 0 se/70 s	+KONSONANT_FORDOBLING
 1486 SFX 841 0 te/70 t	+KONSONANT_FORDOBLING
 1487 SFX 841 0 ve/70 v	+KONSONANT_FORDOBLING
 1488 SFX 841 0 we/70 w	+KONSONANT_FORDOBLING
 1489 SFX 841 0 xe/70 x	+KONSONANT_FORDOBLING
 1490 SFX 841 0 ze/70 z	+KONSONANT_FORDOBLING
 1491 #Sammensætning, fugeelement -er-
 1492 SFX 437 Y 2
 1493 SFX 437 0 er/942,945,946 .
 1494 SFX 437 0 er/946,943,945 .
 1495 #Sammensætning, fugeelement -kons.f.+e-
 1496 SFX 449 Y 20
 1497 SFX 449 0 ne/945,942,946 n
 1498 SFX 449 0 ne/946,943,945 n
 1499 SFX 449 0 me/946,942,945 m
 1500 SFX 449 0 me/946,943,945 m
 1501 SFX 449 0 ke/946,942,945 k
 1502 SFX 449 0 ke/946,943,945 k
 1503 SFX 449 0 be/946,942,945 b
 1504 SFX 449 0 be/946,943,945 b
 1505 SFX 449 0 pe/946,942,945 p
 1506 SFX 449 0 pe/946,943,945 p
 1507 SFX 449 0 te/946,942,945 t
 1508 SFX 449 0 te/946,943,945 t
 1509 SFX 449 0 se/946,942,945 s
 1510 SFX 449 0 se/946,943,945 s
 1511 SFX 449 0 de/946,942,945 d
 1512 SFX 449 0 de/946,943,945 d
 1513 SFX 449 0 ge/946,942,945 g
 1514 SFX 449 0 ge/946,943,945 g
 1515 SFX 449 0 re/946,942,945 r
 1516 SFX 449 0 re/946,943,945 r
 1517 #Sammensætning, fugeelement Ø el. s
 1518 
 1519 #Sammensætning, fugeelement Ø el. e
 1520 
 1521 #Substantiv, ender på el, -ler i flertal
 1522 SFX 815 Y 52
 1523 SFX 815 el ler/944 [^dfkmps]el	+PLUR_UBEK
 1524 SFX 815 el lers/944 [^dfkmps]el	+GENITIV
 1525 SFX 815 el lerne/944 [^dfkmps]el	+PLUR_UBEK
 1526 SFX 815 el lernes/944 [^dfkmps]el	+GENITIV
 1527 SFX 815 el ler/944 [^d]del	+PLUR_BEK
 1528 SFX 815 el ler/944 [^f]fel	+PLUR_BEK
 1529 SFX 815 el ler/944 [^k]kel	+PLUR_BEK
 1530 SFX 815 el ler/944 [^m]mel	+PLUR_BEK
 1531 SFX 815 el ler/944 [^p]pel	+PLUR_BEK
 1532 SFX 815 el ler/944 [^s]sel	+PLUR_BEK
 1533 SFX 815 del ler/944 ddel	+PLUR_BEK
 1534 SFX 815 fel ler/944 ffel	+PLUR_BEK
 1535 SFX 815 kel ler/944 kkel	+PLUR_BEK
 1536 SFX 815 mel ler/944 mmel	+PLUR_BEK
 1537 SFX 815 pel ler/944 ppel	+PLUR_BEK
 1538 SFX 815 sel ler/944 ssel	+PLUR_BEK
 1539 SFX 815 el lers/944 [^d]del	+GENITIV
 1540 SFX 815 el lers/944 [^f]fel	+GENITIV
 1541 SFX 815 el lers/944 [^k]kel	+GENITIV
 1542 SFX 815 el lers/944 [^m]mel	+GENITIV
 1543 SFX 815 el lers/944 [^p]pel	+GENITIV
 1544 SFX 815 el lers/944 [^s]sel	+GENITIV
 1545 SFX 815 del lers/944 ddel	+GENITIV
 1546 SFX 815 fel lers/944 ffel	+GENITIV
 1547 SFX 815 kel lers/944 kkel	+GENITIV
 1548 SFX 815 mel lers/944 mmel	+GENITIV
 1549 SFX 815 pel lers/944 ppel	+GENITIV
 1550 SFX 815 sel lers/944 ssel	+GENITIV
 1551 SFX 815 el lerne/944 [^d]del	+PLUR_UBEK
 1552 SFX 815 el lerne/944 [^f]del	+PLUR_UBEK
 1553 SFX 815 el lerne/944 [^k]kel	+PLUR_UBEK
 1554 SFX 815 el lerne/944 [^m]mel	+PLUR_UBEK
 1555 SFX 815 el lerne/944 [^p]pel	+PLUR_UBEK
 1556 SFX 815 el lerne/944 [^s]sel	+PLUR_UBEK
 1557 SFX 815 del lerne/944 ddel	+PLUR_UBEK
 1558 SFX 815 fel lerne/944 ffel	+PLUR_UBEK
 1559 SFX 815 kel lerne/944 kkel	+PLUR_UBEK
 1560 SFX 815 mel lerne/944 mmel	+PLUR_UBEK
 1561 SFX 815 pel lerne/944 ppel	+PLUR_UBEK
 1562 SFX 815 sel lerne/944 ssel	+PLUR_UBEK
 1563 SFX 815 el lernes/944 [^d]del	+GENITIV
 1564 SFX 815 el lernes/944 [^f]fel	+GENITIV
 1565 SFX 815 el lernes/944 [^k]kel	+GENITIV
 1566 SFX 815 el lernes/944 [^m]mel	+GENITIV
 1567 SFX 815 el lernes/944 [^p]pel	+GENITIV
 1568 SFX 815 el lernes/944 [^s]sel	+GENITIV
 1569 SFX 815 del lernes/944 ddel	+GENITIV
 1570 SFX 815 fel lernes/944 ffel	+GENITIV
 1571 SFX 815 kel lernes/944 kkel	+GENITIV
 1572 SFX 815 mel lernes/944 mmel	+GENITIV
 1573 SFX 815 pel lernes/944 ppel	+GENITIV
 1574 SFX 815 sel lernes/944 ssel	+GENITIV
 1575 #Substantiv, fælleskøn, ender på el, bekendt form ental, -el erstattes med -len
 1576 SFX 822 Y 26
 1577 SFX 822 el len/944 [^dfkmps]el	+BESTEMT_ENTAL
 1578 SFX 822 el lens/944 [^dfkmps]el	+GENITIV
 1579 SFX 822 el len/944 [^d]del	+BESTEMT_ENTAL
 1580 SFX 822 el len/944 [^f]fel	+BESTEMT_ENTAL
 1581 SFX 822 el len/944 [^k]kel	+BESTEMT_ENTAL
 1582 SFX 822 el len/944 [^m]mel	+BESTEMT_ENTAL
 1583 SFX 822 el len/944 [^p]pel	+BESTEMT_ENTAL
 1584 SFX 822 el len/944 [^s]sel	+BESTEMT_ENTAL
 1585 SFX 822 del len/944 ddel	+BESTEMT_ENTAL
 1586 SFX 822 fel len/944 ffel	+BESTEMT_ENTAL
 1587 SFX 822 kel len/944 kkel	+BESTEMT_ENTAL
 1588 SFX 822 mel len/944 mmel	+BESTEMT_ENTAL
 1589 SFX 822 pel len/944 ppel	+BESTEMT_ENTAL
 1590 SFX 822 sel len/944 ssel	+BESTEMT_ENTAL
 1591 SFX 822 el lens/944 [^d]del	+GENITIV
 1592 SFX 822 el lens/944 [^f]fel	+GENITIV
 1593 SFX 822 el lens/944 [^k]kel	+GENITIV
 1594 SFX 822 el lens/944 [^m]mel	+GENITIV
 1595 SFX 822 el lens/944 [^p]pel	+GENITIV
 1596 SFX 822 el lens/944 [^s]sel	+GENITIV
 1597 SFX 822 del lens/944 ddel	+GENITIV
 1598 SFX 822 fel lens/944 ffel	+GENITIV
 1599 SFX 822 kel lens/944 kkel	+GENITIV
 1600 SFX 822 mel lens/944 mmel	+GENITIV
 1601 SFX 822 pel lens/944 ppel	+GENITIV
 1602 SFX 822 sel lens/944 ssel	+GENITIV
 1603 #Substantiv, intetkøn, ender på el, bestemt form ental,  -el erstattes med -let
 1604 SFX 828 Y 10
 1605 SFX 828 el let/944 [^dm]el	+BESTEMT_ENTAL
 1606 SFX 828 el lets/944 [^dm]el	+GENITIV
 1607 SFX 828 el let/944 [^d]del	+BESTEMT_ENTAL
 1608 SFX 828 el let/944 [^m]mel	+BESTEMT_ENTAL
 1609 SFX 828 del let/944 ddel	+BESTEMT_ENTAL
 1610 SFX 828 mel let/944 mmel	+BESTEMT_ENTAL
 1611 SFX 828 el lets/944 [^d]del	+GENITIV
 1612 SFX 828 el lets/944 [^m]mel	+GENITIV
 1613 SFX 828 del lets/944 ddel	+GENITIV
 1614 SFX 828 mel lets/944 mmel	+GENITIV